Portal używa plików cookies, dzięki którym nasz sklep może działać lepiej. Więcej informacji w polityce prywatności

zamknij

Ból z tyłu głowy

Ból z tyłu głowy

Ból głowy często uznawany jest za jedną z przypadłości cywilizacyjnych. Oznacza to, że w obecnych czasach stanowi plagę i częściej bądź rzadziej dotyka znaczną część populacji. Może on mieć różnorakie pochodzenie. Klasyfikujemy go ze względu na wiele kategorii. Wyróżniamy między innymi ból samoistny, czyli taki, którego nie wywołuje żadne inne schorzenie, oraz wtórny – zatem wywołany przez określoną dolegliwość. Ból pojawia się w różnych miejscach czaszki. Określenie jego lokalizacji oraz charakteru (czy jest mocny i raptowny, czy raczej tępy i chroniczny) pomaga zdefiniować problem. 

Zdarza się, że promieniuje z tyłu głowy. Jakie mogą być tego powody? I tutaj należy wykonać szereg rozróżnień. Z dużą dozą prawdopodobieństwa jest to ból napięciowy, który towarzyszy około 40% ludzi, krótkotrwale, epizodycznie lub chronicznie. Jego głównym katalizatorem jest stres, którego – niestety – współczesne życie nam nie oszczędza. Dlatego też nieraz mówi się, że jest to “ból ze stresu”. Jego wystąpieniu sprzyja siedzący tryb życia, długotrwałe przesiadywanie przed ekranem laptopa czy smartfona, a także głód i brak ruchu. Sprzyja mu zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego. Aby go zminimalizować, warto zmienić pewne nawyki – na przykład regularnie spożywać posiłki, wysypiać się, spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, najlepiej w sposób aktywny.

Ból ten może też mieć inne źródło – wtórne. Jeśli mówimy o pulsującej dolegliwości, wówczas symptom ten wskazuje często na nadciśnienie tętnicze. Gdy do tego pojawia się nagle i ma ostry przebieg, wtedy może go wywołać krwotok podpajęczynówkowy, wywołany przez pęknięcie tętniaka. Niezwłocznie należy się z tym udać do placówki medycznej. Z kolei kiedy rozchodzi się z okolic uszu nierzadko świadczy o zapaleniu ucha środkowego, któremu towarzyszą też takie objawy jak szumy uszne, upośledzenie słuchu, utrata apetytu i ogólne pogorszenie samopoczucia.

W przypadku poważnych symptomów trzeba się skonsultować z lekarzem. W innym przypadku, gdy mamy do czynienia np. z bólem napięciowym, zwykle wystarczają domowe środki zaradcze. Ból głowy redukują niektóre napary ziołowe – choćby z mięty, melisy czy kozłka lekarskiego, które delikatnie obniżają napięcie mięśni. Wskazany jest również odpoczynek – kiedy zaś nie możemy sobie na niego pozwolić, bo na przykład musimy wykonać obowiązki służbowe czy domowe, wtedy sięgamy po leki przeciwbólowe, na przykład Apap czy Polopirynę.

Formy płatności

Bezpieczne i szybkie płatności online gwarantuje system Przelewy 24. Zapłać bezpośrednio przez swój bank, za pomocą blika lub karty.

Możliwości dostawy

Darmowa dostawa przy odbiorze w aptece. Darmowa dostawa kurierem DHL zamówień od 249 zł. Koszt dostawy kurierem mniejszych zamówień to 10,99 zł.

Legalna apteka

Zezwolenie na prowadzenie apteki nr OWIF.8520.1.14.2017 wydane w dniu 1. czerwca 2017 r. przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Opolu.