Portal używa plików cookies, dzięki którym nasz sklep może działać lepiej. Więcej informacji w polityce prywatności

zamknij

Ból macicy

Ból macicy

Macica obok jajników i pochwy pełni najważniejsze zadania w układzie rozrodczym kobiety. Przyjmuje bowiem zapłodnione jajo i chroni je aż do porodu. Jeśli nie funkcjonuje sprawnie, wówczas może sprawiać ból, a w skrajnych przypadkach wywołuje to trudności z zajściem w ciąże, kłopotliwy poród czy poważne dolegliwości, w tym i takie kończące się śmiercią. Dlatego też nie należy lekceważyć bólu zlokalizowanego w macicy, mimo że w większości przypadków nie świadczy on o poważnym i zagrażającym życiu schorzeniu. Dolegliwości bólowe mogą mieć bardzo różne pochodzenie. Dość często wywołane są budową anatomiczną. U dużego odsetka kobiet trzon macicy skierowany jest do tyłu (mówimy wówczas o jej tyłozgięciu). Niegdyś specjaliści traktowali to jako wadę anatomiczną, dziś uznaje się, że mieści się to w normie. Niemniej takie ukształtowanie owego organu nieco utrudnia zajście w ciążę, a nieraz sprawia, że współżycie płciowe jest bolesne.

Ból macicy bywa też wywoływany zmianami zachodzącymi w jej obrębie. Niektóre są niewielkie. Odnosi się to choćby do polipów, które są przerośniętymi częściami błony śluzowej. Kiedy nie są duże, nie wywołują boleści. Zmienia się to dopiero wtedy, gdy polipy stają się większe, wówczas ból opisywany jest przez pacjentki jako rytmiczny czy skurczowy. Pojawia się on także w przypadku mięśniaków macicy. Są to łagodne zmiany nowotworowe, które stają się znacznie dokuczliwsze, gdy się rozrosną. Powodują przedłużające się krwawienie miesiączkowe bądź ból. Gdy nie wywołują dolegliwości – wystarczy regularnie je monitorować przy pomocy USG, w innym przypadku należy wdrożyć leczenie farmakologiczne.

Ból pojawia się także przy stanach zapalnych macicy. Odnosi się to choćby do zapalenia śluzówki macicy czy też jej szyjki. Pierwsza przypadłość dotyka zwykle kobiety po porodzie, a wynika z przenoszenia się bakterii z pochwy do macicy. Druga wywołana jest infekcją. Może mieć charakter ostry, często spowodowany chorobami przenoszonymi drogą płciową, bądź przewlekły. Przed uniknięciem infekcji o podłożu grzybiczym chroni Canesten lek bez recepty, zawierający 500 mg klotrymazolu (składnika przeciwgrzybiczego).

Formy płatności

Bezpieczne i szybkie płatności online gwarantuje system Przelewy 24. Zapłać bezpośrednio przez swój bank, za pomocą blika lub karty.

Możliwości dostawy

Darmowa dostawa przy odbiorze w aptece. Darmowa dostawa kurierem DHL zamówień od 249 zł. Koszt dostawy kurierem mniejszych zamówień to 9,99 zł.

Legalna apteka

Zezwolenie na prowadzenie apteki nr OWIF.8520.1.14.2017 wydane w dniu 1. czerwca 2017 r. przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Opolu.