Portal używa plików cookies, dzięki którym nasz sklep może działać lepiej. Więcej informacji w polityce prywatności

zamknij

Ból brzucha

Ból brzucha

Ból w obrębie jamy brzusznej ma bardzo różne przyczyny. Rozmaicie go także opisujemy, doskwiera nam wszakże ból tępy, ostry czy też rwący. Jeśli występuje nagle i jest bardzo bolesny, wtedy szybko należy zgłosić się do placówki medycznej, może go wywoływać na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego. Gdy dolegliwość występuje chronicznie również warto skonsultować się z lekarzem, przy czym nie jest tak łatwo zdiagnozować jego przyczynę. 

Poszerzona diagnoza wskazuje na problemy ze śledzioną, żołądkiem, jelitem cienkim oraz grubym, a także z organami, które nie znajdują się w układzie trawiennym – na przykład z nerkami czy też układem moczowym, rodnym (np. bóle miesiączkowe) bądź oddechowym (płuca), kiedy to ból rozlewa się w okolice brzucha. W zlokalizowaniu jego źródła pomocne jest określenie, w którym miejscu jest on najsilniejszy i jaki ma charakter. Jeśli nasila się po spożyciu pokarmu, wtedy z dużą dozą prawdopodobieństwa należy uznać, że chodzi o dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które poza bólem objawiają się także gastrycznymi niedogodnościami w rodzaju wzdęć, uczucia pełności, zgagi, gazów czy niestrawności. Symptomy te często nie są groźne, ale obniżają komfort życia, samopoczucie i nieraz bardzo nas deprymują. 

Jeżeli mają nawracający charakter – wtedy należy się skonsultować z gastrologiem, mogą bowiem towarzyszyć refluksowi żołądkowo-przełykowemu (cofająca się treść żołądka), wrzodom żołądka, chorobie Leśniowskiego-Crohna czy też zespołowi jelita drażliwego o niejasnej etiologii. Wskazana jest odpowiednia dieta i tryb życia (ruch, regularny i zdrowy sen, unikanie w miarę możliwości stresu). Pomocne w łagodzeniu objawów i uśmierzaniu bóluherbatki ziołowe oraz rozmaite lekarstwa, między innymi płyn Iberogast na dolegliwości trawienne, lek ziołowy Amol (o szerokim zastosowaniu). Wyróżniamy także medykamenty przeznaczone do zażywania w przypadku określonych chorób, przykładowo na zespół jelita drażliwego (IBS) zaleca się między innymi tabletki Debutir. Niektóre środki stosuje się na leczenie objawów – na przykład na zatwardzenie oferuje się błonnik pokarmowy. 

Zupełnie inaczej należy podchodzić do bólu brzucha, który wywołany został urazem mechanicznym. Można odnosić wrażenie, że problem tkwi w zaburzonej pracy układu pokarmowego, a tymczasem wynika on z na przykład z nadwyrężenia mięśni, ścięgien czy choćby stłuczenia żebra, które jest nader bolesnym doświadczeniem. Wówczas obok rehabilitacji korzysta się z maści i żeli nakładanych miejscowo na obszar objęty bólem bądź w przypadku bólu uniemożliwiającego nam prawidłowe funkcjonowania – leków przeciwbólowych.

Formy płatności

Bezpieczne i szybkie płatności online gwarantuje system Przelewy 24. Zapłać bezpośrednio przez swój bank, za pomocą blika lub karty.

Możliwości dostawy

Darmowa dostawa przy odbiorze w aptece. Darmowa dostawa kurierem DHL zamówień od 249 zł. Koszt dostawy kurierem mniejszych zamówień to 10,99 zł.

Legalna apteka

Zezwolenie na prowadzenie apteki nr OWIF.8520.1.14.2017 wydane w dniu 1. czerwca 2017 r. przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Opolu.