Portal używa plików cookies, dzięki którym nasz sklep może działać lepiej. Więcej informacji w polityce prywatności

zamknij

Ból brzucha po prawej stronie

Ból brzucha po prawej stronie

Ból brzucha należy do częstych dolegliwości. Nieraz jest on chwilowy i niezbyt mocny, wystarczy, że się położymy w kojącej pozycji, by po niedługim czasie minął; innym znów razem pojawia się raptownie, ma intensywny charakter bądź też powraca okresowo i określamy go jako ból chroniczny. W drugim i trzecim przypadku powinniśmy się zgłosić do lekarza celem wykonania niezbędnej diagnostyki, aby wykluczyć najpoważniejsze choroby jak choćby tętniak aorty brzusznej.  Po wywiadzie specjalista zwykle wysyła nas na określone badania laboratoryjne w celu poszerzenia diagnozy i zawężenia przypadłości, jakie mogą nam doskwierać. 

Ból może mieć rozmaity charakter – spotykamy się m.in. z tępym, ostrym, nagłym i ciągłym. Nieraz łatwo potrafimy określić miejsce, z którego promieniuje, innym razem rozlewa się na większy obszar brzucha. Na co wskazuje statystyka, częściej towarzyszy nam ból po prawej stronie brzucha. Wynika to z rozmieszczenia organów. Tutaj mieszczą się bowiem tak kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu narządy jak wątroba, pęcherzyk żółciowy, trzustka, części jelita cienkiego i grubego, a także liczne naczynia krwionośne, chłonne oraz nerwy. Ból w dolnej stronie brzucha nieraz znamionuje nieprawidłową pracę układu rozrodczego (prawy jajnik i jajowód) bądź moczowego. Jeśli stwierdzamy ból rozchodzący się po prawej stronie brzucha (w nadbrzuszu, boku czy podbrzuszu), wówczas może być to sygnał, że któryś z wymienionych organów nie funkcjonuje prawidłowo. Kiedy ból pojawia się nagle, jest kłujący i towarzyszą mu nudności oraz brak apetytu, nie można wykluczyć zapalenia wyrostka robaczkowego – z czym też należy błyskawicznie udać się do szpitala. 

Ból brzucha po prawej stronie pod żebrami

Kiedy brzuch obejmuje prawą stronę brzucha, stosunkowo często lokalizujemy go pod żebrami. Może mieć związek z zakłóconą pracą przewodu pokarmowego. Na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa znajduje się trzustka. Raptowny oraz intensywny ból rozlewający się na tym obszarze ciała może wskazywać na zapalenie trzustki, w przypadku którego należy czym prędzej zwrócić się o pomoc w placówce medycznej. Problemy z trzustką często są wywoływane nadużywaniem napojów wyskokowych. 

Nadto możemy mieć do czynienia z ostrym zapaleniem dróg żółciowych, kamicą pęcherzyka żółciowego (boleść pojawia się po tłustym i ciężkim posiłku) – dolegliwość lokalizujemy w okolicach prawego żebra. Gdy ból utrzymuje się długo i rozchodzi się spod żeber, wówczas możemy mieć do czynienia z ostrym zapaleniem pęcherzyka żółciowego. Z bólem nierzadko współwystępują drżenie, gorączka oraz przyspieszone tętno i oddech.

Nie wyklucza się również urazu mechanicznego, ból wywołuje na przykład naderwanie mięśnia czy ścięgna. Gdy ból uniemożliwia nam prawidłowe funkcjonowanie, sięgamy po analgetyki pod postacią proszków, tabletek, maści bądź żelów.

Formy płatności

Bezpieczne i szybkie płatności online gwarantuje system Przelewy 24. Zapłać bezpośrednio przez swój bank, za pomocą blika lub karty.

Możliwości dostawy

Darmowa dostawa przy odbiorze w aptece. Darmowa dostawa kurierem DHL zamówień od 249 zł. Koszt dostawy kurierem mniejszych zamówień to 9,99 zł.

Legalna apteka

Zezwolenie na prowadzenie apteki nr OWIF.8520.1.14.2017 wydane w dniu 1. czerwca 2017 r. przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Opolu.