Portal używa plików cookies, dzięki którym nasz sklep może działać lepiej. Więcej informacji w polityce prywatności

zamknij

Ból gardła

Ból gardła

Ból gardła występuje przy różnych schorzeniach. Przy czym najczęściej związany jest z zakażeniem górnych dróg oddechowych, skutkującym zapaleniem błony śluzowej gardła. Objaw ten zwykle uznawany jest za bolesny. Dolegliwość jest jeszcze bardziej dojmująca, bo przeważnie towarzyszą jej inne przykrości, takie choćby jak katar, ból mięśni i stawów, kaszel oraz ogólnie gorsze samopoczucie. Co istotne, owo zakażenie może mieć dwojakie podłoże. Najczęściej wywołują je wirusy, choć zdarza się i tak, że ma podłoże bakteryjne. W pierwszym przypadku leczenie jest krótsze, a objawy mniej doskwierają. 

Zwykle obywamy się bez medykamentów, gorączki również nie trzeba zbijać, bo jeżeli już występuje, to nie jest na tyle wysoka, aby wskazane było użycie polopiryny czy innego środku przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Często za to stosuje się pastylki do ssania (na ostry ból np. Inovox Ultra), spraye, granulaty do picia czy też syrop Amol o szerokim zastosowaniu. Obok tych aptecznych produktów przeziębieni chętnie korzystają ze sprawdzonych domowych sposobów. Wśród nich można wymienić płukanie gardła roztworem solnym bądź ziołowym (choćby szałwiowym) oraz picie ciepłych herbatek (np. z lipy o delikatnym przeciwzapalnym działaniu). Wskazany jest również odpoczynek. 

Inaczej zwalczamy zakażenie o podłożu bakteryjnym. Pojawia się ono nagle i często od razu z wysoką gorączką. Nie towarzyszy mu lejący katar, lecz gęstszy. Wówczas z przeziębieniem należy zgłosić się do lekarza, który przepisze odpowiedni antybiotyk.

Bywa, że ból gardła nie jest wywołany zakażeniem górnych dróg oddechowych, ale powoduje go na przykład refluks żołądkowo-przełykowy, uczulenie lub też zmiany nowotworowe. Kiedy przeziębienie zostaje wykluczone, trzeba pilnie udać się do placówki medycznej w celu konsultacji.

Ból gardła przy przełykaniu

Wskutek infekcji ból gardła nasila się podczas przełykania. Niemniej zdarza się i tak, że jest on podczas tej czynności szczególnie mocny. Mówimy wtedy o odynofagii. Jeżeli zaś promieniuje on wówczas do ucha, wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z anginą. Rozpoznajemy ją także po takich współistniejących z bólem symptomach jak biały nalot na migdałkach, gorączka, dreszcze, problemy z połykaniem czy powiększone węzły chłonne.

Formy płatności

Bezpieczne i szybkie płatności online gwarantuje system Przelewy 24. Zapłać bezpośrednio przez swój bank, za pomocą blika lub karty.

Możliwości dostawy

Darmowa dostawa przy odbiorze w aptece. Darmowa dostawa kurierem DHL zamówień od 249 zł. Koszt dostawy kurierem mniejszych zamówień to 9,99 zł.

Legalna apteka

Zezwolenie na prowadzenie apteki nr OWIF.8520.1.14.2017 wydane w dniu 1. czerwca 2017 r. przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Opolu.