Portal używa plików cookies, dzięki którym nasz sklep może działać lepiej. Więcej informacji w polityce prywatności

zamknij

Ból głowy

Ból głowy

Ból głowy zaliczany bywa do jednej z wielu chorób cywilizacyjnych. Nie oznacza to, że dawniej nie towarzyszył ludzkości. Jednak nasze czasy zdecydowanie sprzyjają jego powstawaniu. Niewątpliwie wymienić tu należy choćby życie w nieustannym stresie, przesiadywanie przed ekranem telewizora, laptopa czy smartfona, brak ruchu, niedobór snu oraz długotrwałą ekspozycję na hałas. Może on mieć bardzo różnorodne podłoże. Dzielimy go więc według rozmaitych kryteriów. Wyróżniamy na przykład ból głowy samoistny oraz wtórny. Pierwszy jest przeważnie typu napięciowego, klasterowy lub też migrenowy. Nieraz uniemożliwia on prawidłowe funkcjonowanie, niektórym atakom migrenowym towarzyszy aura, nudności i przeczulenie na bodźce. Drugi rodzaj spowodowany jest czynnikami zewnętrznymi. Pośród nich wymienimy między innymi zapalenie wzroku, alergie czy też infekcje bądź zatrucie pokarmowe. Ból głowy współwystępuje nierzadko z zapaleniem zatok czy też prostymi do wyleczenia przeziębieniami. Może być wywołany urazami, które mają charakter mechaniczny. Zdarza się, że wywołują go zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa – jedna z plag dzisiejszych czasów – wywołane przede wszystkim siedzącym trybem życia. 

O pochodzeniu bólu informuje nas jego charakter. Pulsujący charakterystyczny jest między innymi dla migreny, zapalenia tętnicy skroniowej czy ostrego zapalenia ucha. Z kolei tępy, ciągły i uciskający, czyli ból napięciowy, wywołany jest wieloma czynnikami. Jest samoistny, i nierzadko składają się na niego czynniki biologiczne i psychologiczne, bywa np. maską depresji. Jeśli dolegliwość pojawia się nagle i objawia się intensywnym bólem, bardzo trudnym do wytrzymania, wówczas może być zwiastunem poważnej choroby. Dlatego też należy niezwłocznie udać się do placówki medycznej w celu wykonania diagnozy i otrzymania jak najszybszej pomocy lekarskiej. 

Kiedy ból głowy nie świadczy o groźnej chorobie, wtedy jako środki zaradcze wystarczają proste i sprawdzone metody. Pomocne są napary ziołowe; kozłek lekarski, mięta czy melisa redukują napięcie mięśniowe; miłorząb, złocień maruna łagodzą skutki migreny i boleści wywołane niedotlenieniem mózgu. Jeśli delikatniejsze metody okazują się niewystarczające – a musimy sprawnie funkcjonować – wówczas sięgamy po środki przeciwbólowe (np. Apap). Ukojenie może przynieść także masaż głowy i przede wszystkim… cisza i spokój.

Formy płatności

Bezpieczne i szybkie płatności online gwarantuje system Przelewy 24. Zapłać bezpośrednio przez swój bank, za pomocą blika lub karty.

Możliwości dostawy

Darmowa dostawa przy odbiorze w aptece. Darmowa dostawa kurierem DHL zamówień od 249 zł. Koszt dostawy kurierem mniejszych zamówień to 10,99 zł.

Legalna apteka

Zezwolenie na prowadzenie apteki nr OWIF.8520.1.14.2017 wydane w dniu 1. czerwca 2017 r. przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Opolu.