Pomoc? Napisz do nas lub zadzwoń: 507 791 219
  • Legalna apteka stacjonarna
  • Dostawa za 0 zł od 299 zł

Leczenie biegunki

Opublikowane: 2023-03-24

|

Uncategorized

Biegunka to nieprzyjemny stan, który może być spowodowany wieloma przyczynami. Nieraz dolegliwość ta ma charakter chwilowy – wtedy, gdy wywołana jest zatruciem pokarmowym lub stresującą sytuacją – to znów przybiera przewlekłą formę, co wskazuje na rozmaite schorzenia, przede wszystkim związane z układem pokarmowym (np. zaburzeniem pracy flory bakteryjnej), lecz nie tylko, bo mogą też świadczyć o niedoborze minerałów czy witamin, zaburzeniach ze strony układu nerwowego czy sercowo-naczyniowego.

Leczenie więc biegunki zależne jest od tego – co ją wywołuje.

Przyczyny biegunki

Biegunka często jest wywoływana przez infekcję bakteryjną lub wirusową. Jej objawy mogą również wynikać z alergii pokarmowej, zespołu jelita drażliwego, stresu lub zatrucie pokarmowego. To ostatnie spowodowane zwykle jest: 

– nieświeżą żywnością

– pokarmem, którego nasz organizm nie toleruje (np. z laktozą)

– lub też zbyt obfitym i tłustym pożywieniem.

Z kolei nadmierny stres sprawia, że tracimy cenne witaminy i minerały. Ich niedobór skutkuje szeregiem symptomów, między innymi zaburzeniem układu pokarmowego, w tym również rozwolnieniem. 

W przypadku biegunki spowodowanej infekcją występują często inne symptomy, takie jak gorączka, bóle głowy, dreszcze lub bóle mięśni. W niektórych przypadkach biegunka może być spowodowana przez stosowanie niektórych leków, takich jak antybiotyki, leki przeciwbólowe lub leki przeciwzakrzepowe. U niektórych osób biegunka może być również spowodowana zmianami hormonalnymi lub zaburzeniami neurologicznymi. Najważniejsze jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny biegunki i zaordynowaniu adekwatnego leczenia.

Nieraz badania laboratoryjne czy obrazowe wykluczają schorzenia ze strony układu pokarmowego. Wówczas istnieje podejrzenie, że zaburzenia rytmu wypróżnień występuje na tle nerwowym. Może zdarzać się sporadycznie w wyjątkowo stresujących sytuacjach lub też, gdy tego stresu przez lata jest zbyt dużo, przybierają chroniczną formę. Pomocna wówczas może być psychoterapia.

Diagnoza biegunki

Rodzaj leczenia biegunki uzależniony jest od czynników, które ją wywołują. I tak ​​

W przypadku rozwolnienia wywołanego przez niewłaściwą dietę, zalecana jest przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych oraz stosowanie środków probiotycznych. Przy biegunce wywołanej chorobami zakaźnymi, należy skonsultować się z lekarzem, który prawdopodobnie przepisze antybiotyki. W przypadku zaś biegunki spowodowanej alergią zalecane jest zastosowanie leków przeciwhistaminowych.

Sposoby na biegunkę

Leczenie biegunki może więc obejmować:

  • Przyjmowanie leków, które wspomagają układ odpornościowy czy też stosowanie preparatów przywracających równowagę wody i elektrolitów w organizmie, 
  • Zażywanie ziół może również pomóc złagodzić dolegliwości.
  • Dieta powinna być lekkostrawna i bogata w błonnik. W przypadku biegunki powinno się unikać produktów mlecznych, alkoholu, ostrych przypraw, surowych owoców i warzyw, a także produktów wysokokalorycznych. Dobrze też unikać napojów gazowanych,
  •  Leczenie farmakologiczne może obejmować przyjmowanie leków przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych, przeciwgrzybiczych lub przeciwpasożytniczych. Leki przeciwbiegunkowe mogą pomóc zmniejszyć lub zatrzymać wymioty i biegunkę. 

W poważniejszych przypadkach medykament przypisuje nam lekarz. Natomiast gdy niedyspozycja ma chwilowy charakter, doraźnie pomocne mogą okazać się leki spowalniające perystaltykę jelit, do takich też środków zaliczamy między innymi dostępny bez recepty Stoperan.

Zobacz również

Autor

Internetowa Apteka Przyjazna webpharm.pl to sposób na wygodne zakupy leków i kosmetyków online. Oferujemy szeroki asortyment i konsultacje z farmaceutą.