Pomoc? Napisz do nas lub zadzwoń: 507 791 219
  • Legalna apteka stacjonarna
  • Dostawa za 0 zł od 299 zł

Sposoby na wymioty

Opublikowane: 2023-03-24

|

Uncategorized

Wymioty przydarzają się niemal każdemu. Zwykle nie wskazują na poważną dolegliwość, a związane są z zatruciem pokarmowym. Przeważnie same mijają po zastosowaniu lekkostrawnej diety. Niemniej mogą też świadczyć o poważnym schorzeniu – niekoniecznie związanym z układem pokarmowym – na przykład ze strony ośrodkowego układu nerwowego czy też nawet mieć podłoże kardiologiczne. Kiedy pojawiają się nagle i towarzyszą im inne niepokojące objawy, należy się niezwłocznie udać do lekarza, który zaordynuje odpowiednie leczenie. W innym razie mogą wystarczyć lżejsze środki zaradcze.

Co wywołuje wymioty?

Wymioty mogą mieć wiele przyczyn, wśród których poza zatruciem pokarmowym warto jeszcze wymienić: 

– infekcje

– choroby przewodu pokarmowego

– intoksykacja lekami

– choroby neurologiczne (np. padaczka), endokrynologiczne, układu oddechowego (choćby zapalenie płuc) oraz sercowo-naczyniowego. 

Nierzadko torsje wywołuje w nas stres, który w nadmiernej dawce może prowadzić do schorzeń na tle nerwowym – przede wszystkim zaburzeń lękowych. Przy łagodniejszych objawach pomocne mogą się leki na uspokojenie dostępne bez recepty, komponowanych zwykle z ekstraktów ziołowych, na przykład Forsen Forte z walerianą. Nieraz zdarza się i tak, że wymioty – zwłaszcza poranne – nie wskazują na żadne schorzenie (ani psychiczne, ani somatyczne), jest natomiast jednym z symptomów, rzadszych od mdłości, obecnych u kobiet w ciąży.

Diagnoza wymiotów

Czynników sprzyjającym wystąpieniu u nas wymiotów jest więc dość dużo. Aby skutecznie walczyć z dolegliwością, należy zlokalizować źródło problemu. Robimy to poprzez udanie się do lekarza pierwszego kontaktu – który na podstawie zebranych informacji (wywiad, wyniki badań) przepisuje skierowanie do lekarza specjalisty. Inaczej bowiem leczy się wymioty wynikające ze stresogennych sytuacji, a inaczej – spowodowane np. niedoborem witamin czy minerałów. Szybkie przystąpienie do leczenia jest istotne, gdyż w innym wypadku może dojść do odwodnienia czy też niedożywienia. 

Leczenie wymiotów

  • Przede wszystkim nie można zapominać o piciu dużej ilości płynów (samej wody bądź łagodnych herbatek ziołowych). W ten sposób zapobiega się odwodnieniu organizmu. Dobrze też pamiętać o uzupełnieniu cennych mikroelementów, na przykład poprzez przyjmowanie nawadniających elektrolitów.
  • Aby złagodzić wymioty, można zastosować leki przeciwwymiotne, takie jak Anaeton – krople na mdłości i wymioty . Jeśli wymioty są spowodowane infekcją, lekarz może przepisać leki przeciwbakteryjne. Zaleca się również odpoczynek, najlepiej w łóżku, aby przyspieszyć proces zdrowienia. 
  • Innym sposobem złagodzenia wymiotów jest zastosowanie technik relaksacyjnych, takich jak joga lub medytacja. Istotne jest, by w miarę możliwości unikać stresujących sytuacji i pozostawać w spokojnym otoczeniu. 
  • Przy stosunkowo łagodnych objawach pomocna może okazać się ziołoterapia. Wśród bogatego repertuaru rodzimych surowców zielarskich nie brakuje i tych, które odznaczają się działaniem przeciwwymiotnym czy też zapobiegającym występowaniu torsji. Pomocny tu może być choćby rumianek (stosowany także na wzdęcia), który działa łagodząco na układ pokarmowy. Oczywiście stosowanie ziół w celach leczniczych, nawet tych łagodnie działających, należy skonsultować z lekarzem.

Zobacz również

Autor

Internetowa Apteka Przyjazna webpharm.pl to sposób na wygodne zakupy leków i kosmetyków online. Oferujemy szeroki asortyment i konsultacje z farmaceutą.