Pomoc? Napisz do nas lub zadzwoń: 507 791 219
  • Legalna apteka stacjonarna
  • Dostawa za 0 zł od 299 zł

Ból gardła bez innych objawów – co oznacza?

Opublikowane: 2021-10-29

|

Porady zdrowotne

Ból gardła jest uciążliwy, ponieważ wiąże się z ogromnym dyskomfortem. O ile jednak przyczyna dolegliwości jest znana, o tyle walka z nią jest łatwa. Co jednak zrobić, gdy ból gardła bez innych objawów przebiega? Sprawdź, z czego może wynikać i jak poradzić sobie z tym problemem.

Ból gardła stanowi jeden z najczęstszych zgłaszanych dolegliwości. W zależności od czasu jego trwania wyróżnia się: ból ostry, przewlekły lub nawracający. Każdemu z nich mogą towarzyszyć dodatkowe symptomy, które ułatwiają dokonanie rozpoznania.

Ostry ból gardła – o czym świadczy?

Ostry, jednostronny ból gardła jest typowy dla infekcji o charakterze wirusowym. Zanim jednak pacjent będzie miał trudności z połykaniem, może dojść do pogorszenia samopoczucia czy nieżytu nosa. W przypadku infekcji bakteryjnej, dodatkowym objawem jest np. podwyższona temperatura ciała, jednak bakteryjne zapalenie gardła bez gorączki także może przebiegać.

Dolegliwości bólowe gardła mogą także towarzyszyć błonicy, odrze, różyczce czy szkarlatynie.

Ból gardła bez innych objawów – skąd się bierze?

Jeśli ból gardła bez innych objawów przebiega, trudno ustalić przyczynę takiego stanu. Niemniej jednak uważa się, że powodem dolegliwości mogą być szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak np.:

● palenie papierosów
● zmienne warunki temperaturowe;
● zbyt suche powietrze;
● przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach;
● obecność lotnych związków drażniących.

Prowadzą one do podrażnienie błon śluzowych, co może objawiać się właśnie nieprzyjemnym bólem gardła.

Warto przy tym podkreślić, że przyjmowanie niektórych leków (np. stosowanych w nadciśnieniu) może skutkować wywoływaniem suchości i bólu gardła.

Ból gardła – jak sobie pomóc?

Jeśli występuje zapalenie gardła bez gorączki, najprostszym sposobem na złagodzenie dolegliwości jest wyleczenie choroby podstawowej. W przypadku infekcji bakteryjnej niekiedy zachodzi konieczność przyjmowania antybiotyku oraz stosowania środków łagodzących podrażnienia gardła.

Co jednak w sytuacji, gdy występuje ból gardła bez innych objawów? Jedynym rozwiązaniem jest przyjmowanie środków działających miejscowo. Należą do nich:

● syropy na bazie składników roślinnych, które nawilżają błonę śluzową gardła oraz pokrywają ją warstwą ochronną;
pastylki do ssania zawierających składniki aktywne, które wspomagają łagodzenie bólu;
● aerozole, których składniki aktywne pomagają zmniejszyć odczuwany ból.

Warto także pamiętać o domowych sposobach, wśród których wymienia się m.in.:

● płukanie gardła roztworem soli – 1 łyżeczkę soli rozpuść w 1 szklance wody, a następnie płucz gardło kilka razy dziennie;
● spożywanie kisielu z siemienia lnianego – 2 łyżki nasion zagotuj w szklance wody aż do uzyskania galaretowatej konsystencji; po przestudzeniu dodaj pokrojone owoce i zblenduj;
● przyjmowanie produktów pszczelich – nie tylko miodu, ale również propolisu;
● inhalacje olejkami eterycznymi – na ból gardła bez innych objawów świetnie sprawdza się np. olejek tymiankowy, miętowy, jałowcowy.

Boli cię gardło? Pamiętaj o nawodnieniu

Suche błony śluzowe wymagają solidnego nawilżenia, dlatego należy pamiętać o optymalnym nawodnieniu. Aby złagodzić dolegliwości warto zatem pić duże ilości wody – najlepiej częściej, a mniejsze porcje.

W nawadnianiu pomaga również ciepła (ale nie gorąca!) herbata czy wszelkiego rodzaju soki. Należy przy tym unikać napojów gazowanych, które mogą dodatkowo podrażniać błonę śluzową gardła.

Ból gardła – kiedy powinien zaniepokoić?

Jeżeli ból gardła występuje bez innych objawów i ustępuje po kilku dniach, nie ma powodu do zmartwień. Problem pojawia się wówczas, gdy dolegliwościom zaczynają towarzyszyć inne symptomy. Do lekarza warto zgłosić się np. wtedy, gdy:

● pojawia się gorączka przekraczająca 38oC i trwa kilka dni – mimo podawania leków przeciwgorączkowych;
● dochodzi do trudności w oddychaniu;
● pojawia się obrzęk języka;
● dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych.

Lekarz dokona rozpoznania i ustali przyczynę występujących objawów. Pozwoli to podjąć stosowne leczenie.

Zobacz również

Autor

Internetowa Apteka Przyjazna webpharm.pl to sposób na wygodne zakupy leków i kosmetyków online. Oferujemy szeroki asortyment i konsultacje z farmaceutą.