Pomoc? Napisz do nas lub zadzwoń: 507 791 219
  • Legalna apteka stacjonarna
  • Dostawa za 0 zł od 299 zł

Jelitówka u dzieci i niemowląt – objawy i leczenie

Opublikowane: 2021-10-29

|

Porady dla rodziców

Twoje dziecko uskarża się na ból brzucha, któremu towarzyszą wymioty oraz biegunka? To może być jelitówka, która daje nie tylko uciążliwe objawy, ale może nieść za sobą wiele poważniejszych następstw. Warto poznać jej charakterystyczne symptomy i sposób postępowania w przypadku ich wystąpienia.

Ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy to nic innego jak jelitówka, zwana również grypą żołądkową. Chociaż występuje u dorosłych i dzieci, stanowi szczególne zagrożenie dla najmłodszych. Dlatego warto wiedzieć, co na jelitówkę u dzieci sprawdzi się najlepiej.

Jelitówka u małych dzieci – jak się objawia?

Objawy jelitówki u małych dzieci mogą charakteryzować się różnym stopniem nasilenia: od łagodnego po ciężki. Z tego powodu część osób może zmagać się jedynie z delikatnym bólem brzucha, odczuwanym jako „wiercenie”. U innych przebieg może być dużo cięższy.

Niemniej jednak jelitówka u małych dzieci (także niemowląt) może objawiać się:

● bólami brzucha o różnym nasileniu;
● oddawaniem luźnego stolca;
● biegunką;
● sporadycznymi wymiotami.

W niektórych przypadkach ostrej fazie biegunka może być połączona z silnymi wymiotami, prowadzącymi nawet do odwodnienia.
Objawy jelitówki u dzieci pojawiają się po upływie ok. 12-72 godzin od kontaktu z osobą chorą. Na początku dolegliwości są łagodne, z czasem stają się bardziej nasilone.

Symptomy typowe dla jelitówki utrzymują się średnio 2-3 dni.

Leczenie ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego – na czym polega?

Sposób postępowania w przypadku wystąpienia objawów jelitówki zależy w dużej mierze od przyczyny choroby. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy ma etiologię wirusową, postępowanie sprowadza się do leczenia objawowego. Jeśli zastanawiasz się, co na jelitówkę u dziecka będzie najlepsze, warto pamiętać o:

● podawaniu odpowiedniej ilości płynów – częściej, a w małych porcjach; należy przy tym unikać płynów w wysokiej temperaturze, ponieważ może to prowokować odruch wymiotny;
● podawaniu elektrolitów – zawierają one glukozę oraz jony, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a które są utracone podczas wymiotów i biegunki;
● podawaniu probiotyków – zawarte w nich dobroczynne bakterie pomagają skrócić czas trwania biegunki oraz ułatwić jelitom powrót do prawidłowej pracy.

Pamiętaj! Przy biegunce nie można podawać leków przeciwbiegunkowych. Opóźniają one usunięcie toksyn z jelit, co może zwiększyć ryzyko powstania powikłań. 

W przypadku jelitówki u dzieci szczególne znaczenie ma odpowiednia dieta. W pierwszych dniach choroby nie ma potrzeby podawania maluchowi jedzenia – szczególnie, jeśli odmawia przyjmowania pokarmów. Ważniejsze jest nawadnianie. W kolejnych dniach, gdy biegunka i wymioty nie ustępują, zaleca się podawanie pokarmów lekkostrawnych. Posiłki należy podawać częściej – nawet 5-7 razy dziennie, ale w niewielkich porcjach, aby nie obciążyć osłabionego przewodu pokarmowego.

Jeśli jelitówka u niemowlaka występuje, wówczas nie należy rezygnować z karmienia piersią. Zmiana sposobu karmienia nie jest zalecana.

Jelitówka u małych dzieci – czy można jej zapobiec?

Chociaż jelitówka jest jedną z najczęściej występujących chorób u małych dzieci, można jej zapobiegać. Profilaktyka polega przede wszystkim na stosowaniu się do podstawowych zasad higieny, np. częstego mycia rąk.

Małym dzieciom poleca się również szczepienia, które zmniejszają ryzyko zakażenia rotawirusami – wirusami będącymi główną przyczyną ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego. Tego rodzaju szczepienie należy podać dość wcześnie, bo już po ukończeniu 6. tygodnia życia (pierwsza dawka) oraz przed ukończeniem 24. miesiąca życia (druga dawka).

Jelitówki u małych dzieci nie można lekceważyć. Podstawą jest podawanie dużej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Jeśli zauważysz symptomy wskazujące na niedostateczną ilość płynów w organizmie, a probiotyki i inne środki lecznicze nie pomogły, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Zobacz również

Autor

Internetowa Apteka Przyjazna webpharm.pl to sposób na wygodne zakupy leków i kosmetyków online. Oferujemy szeroki asortyment i konsultacje z farmaceutą.