Melatonina LEK-AM 1 mg, 90 tabletek
Najniższa dawka w tym leku, w dużym opakowaniu.
Melanina a melatonina to dwie zupełnie różne substancje, które łączy tylko podobnie brzmiąca nazwa. Melanina to barwnik skóry, włosów i oczu, który chroni przed słońcem. Melatonina to hormon snu, który mózg wydziela po zmroku. Jedna powstaje z tyrozyny, druga z tryptofanu. Co to jest melanina Melanina to naturalny barwnik skóry, włosów i oczu. Powstaje w […]

Melanina a melatonina to dwie zupełnie różne substancje, które łączy tylko podobnie brzmiąca nazwa. Melanina to barwnik skóry, włosów i oczu, który chroni przed słońcem. Melatonina to hormon snu, który mózg wydziela po zmroku. Jedna powstaje z tyrozyny, druga z tryptofanu.
Melanina to naturalny barwnik skóry, włosów i oczu. Powstaje w komórkach barwnikowych skóry z tyrozyny, czyli jednego z budulców, które organizm dostaje z pożywieniem. Chroni komórki skóry przed uszkodzeniem od słońca, tworząc nad nimi naturalną osłonę.
Barwnik występuje w kilku odmianach, a każda chroni inaczej. Brązowo-czarna radzi sobie ze słońcem najlepiej, czerwono-żółta wyraźnie słabiej.
Czasem organizm nie potrafi wytworzyć melaniny od urodzenia i mówimy wtedy o bielactwie wrodzonym, czyli albinizmie. Skóra i włosy są bardzo jasne, a oczy słabiej znoszą słońce i gorzej widzą.
Zupełnie inną rolę pełni melatonina, czyli hormon regulujący rytm dnia i nocy. Powstaje głównie w mózgu, w szyszynce, czyli małym gruczole głęboko w środku głowy. Mózg wydziela ją po zmroku i tak daje sygnał, że zbliża się pora snu.
Powstaje z tryptofanu, czyli innego budulca z pożywienia niż tyrozyna, z której powstaje melanina. Właśnie dlatego popularnie mówi się o niej: melatonina — hormon snu. W niewielkich ilościach powstaje też w oku i w jelitach.
Melatonina daje ciału sygnał, że zrobiło się ciemno i nadchodzi pora snu. Nie zmusza do snu, a jedynie uruchamia wewnętrzny zegar organizmu. Dokładny mechanizm tego działania opisaliśmy w artykule jak działa melatonina.
Obie substancje różni właściwie wszystko poza początkiem nazwy.
Nazwy mylą się, bo obie zaczynają się od „mela-„. Fraza „melatonina a melanina” trafia do wyszukiwarki równie często jak „melanina a melatonina”. Kolejność słów nie ma znaczenia. Liczy się tylko różnica między nimi.
W 1958 roku zespół Aarona Lernera wyodrębnił melatoninę z szyszynki krowy. Nazwali ją tak, bo rozjaśniała skórę kijanek żab, w której barwnik zbierał się w grudki. Stąd wziął się mit, że melatonina rozjaśnia skórę.
W hodowlach komórkowych wyniki są sprzeczne. W jednych komórkach melatonina obniżała ilość barwnika, w innych ją zwiększała, więc kierunek zależy od rodzaju komórek. U ludzi żadnego wpływu na kolor skóry nie stwierdzono. W badaniu z 1994 roku siedem osób przyjmowało melatoninę średnio przez 19 miesięcy i ich karnacja się nie zmieniła.
Jeśli trafiłeś tu, szukając melatoniny, to właśnie jej dotyczy dalsza część. W aptece kupisz ją jako lek bez recepty, w kilku dawkach. O tym, ile brać i o której porze, przeczytasz w osobnym poradniku.
Informacja o produktach dostępnych w naszej aptece internetowej.
Najniższa dawka w tym leku, w dużym opakowaniu.
Środkowa dawka leku, w opakowaniu na 60 tabletek.
Wyższa dawka leku, w mniejszym opakowaniu.
Wyższa dawka leku, w większym opakowaniu.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Nie, to dwie różne substancje. Melanina to barwnik skóry, włosów i oczu. Melatonina to hormon, który reguluje sen. Łączy je tylko podobnie brzmiąca nazwa.
Melanina powstaje w skórze, w komórkach barwnikowych. Melatonina powstaje głównie w mózgu, w szyszynce. Niewielkie ilości melatoniny powstają też w oku i w jelitach.
Nie u ludzi. Badanie z 1994 roku nie wykazało żadnej zmiany koloru skóry. Wyniki z hodowli komórkowych są sprzeczne i zależą od rodzaju komórek, więc nic z nich nie wynika dla człowieka. Sam mit wziął się z 1958 roku, gdy zauważono, że melatonina rozjaśnia skórę kijanek żab.
Nie ma na to dowodów u ludzi. Badania nie wykazały, by wpływała na stopień opalenizny.
Nie ma na to dowodów. Żadne badanie u ludzi nie sprawdzało koloru włosów po melatoninie. Badano wzrost i gęstość włosów przy preparatach nakładanych na skórę głowy, a to inne pytanie i inna postać niż tabletki na sen.
Nie. Melanina to tylko barwnik skóry, włosów i oczu. Nie reguluje snu ani rytmu dnia i nocy, bo tym zajmuje się melatonina.
Piotr Badecki — technik farmaceutyczny. Od zera zbudował internetową część apteki Webpharm i za nią odpowiada. Pisze o lekach, suplementach i zdrowiu — od preparatów dostępnych bez recepty po bardziej złożone, specjalistyczne tematy.
Zastrzeżenie. Artykuły publikowane na blogu Apteki Przyjaznej Webpharm mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie są poradą lekarza, farmaceuty ani dietetyka i nie odnoszą się do indywidualnej sytuacji zdrowotnej czytelnika. Zawarte w nich informacje nie mogą stanowić jedynej podstawy do rozpoczęcia lub zmiany leczenia, modyfikacji dawkowania ani zmiany nawyków.
Przed zastosowaniem każdego preparatu przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania i skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Nie lecz się samodzielnie. Jeśli objawy się utrzymują lub nasilają, zgłoś się do lekarza. Apteka Przyjazna Webpharm nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania informacji zawartych w artykułach.
© 2025 Przyjazna Apteka Webpharm. Ceny podane są w PLN, zawierają podatek VAT i nie zawierają kosztów dostawy Agencja P&S