Pomoc? Napisz do nas lub zadzwoń: 507 791 219
  • Legalna apteka stacjonarna
  • Dostawa za 0 zł od 299 zł

Na co pomaga magnez?

Opublikowane: 2022-07-29

|

Porady farmaceuty

Żeby nasz organizm sprawnie działał musi zostać spełnione wiele warunków. W końcu człowiek (ale także inne stworzenia, a także rośliny) jest złożonym bytem. Pewnie nie myślimy o tym, ale w każdej chwili w naszym wnętrzu zachodzi nieprzeliczona liczba reakcji. Poprzez nie możemy funkcjonować na wielu poziomach, zarówno fizjologicznym, jak i na wyższych. Niewiele potrzeba, aby zostało to zakłócone. Czasem decyduje o tym niedobór jednego z pierwiastków chemicznych. Kilka z nich uznajemy za kluczowe dla  prawidłowej pracy wszystkich układów. Chodzi tu między innymi o magnez. Za co odpowiada oraz kiedy i dlaczego warto go suplementować? Sprawdź na co działa i wpływa magnez.

 

W ustroju przeciętnego dorosłego człowieka mieści się około 1000 mmol magnezu. Jest związkiem egzogennym, czyli nie wytwarza go sam organizm, w związku z czym pierwiastek ten – jak i szereg innych – musi być przyswajany z zewnątrz. Największą część jego dziennej dawki (wynoszącej 0,15-0,2 mmol na kilogram masy ciała) przyjmujemy wraz z pokarmem, ale ma w tym też swój udział również woda – szacuje się, że zapewnia 10% dziennego zapotrzebowania na ten związek. 

Na co dobry jest magnez w tabletkach?

Czemu magnez w tabletkach jest taki ważny? Bez wiele ważnych procesów w naszym organizmie nie mogłoby zachodzić prawidłowo. Nie wymienimy wszystkich, bo zajęłoby to zbyt wiele miejsca, wspomnimy za to o tych bardziej kluczowych. Zatem magnez aktywuje enzymy w aż kilkuset przemianach międzykomórkowych; bierze udział w syntezie białka; uczestniczy w przewodzeniu impulsów nerwowych oraz w skurczu mięśni; jest obecny w termoregulacji organizmu; z tych istotniejszych zadań należy jeszcze wspomnieć o regulacji ciśnienia tętniczego krwi czy mineralnej gospodarce kości. Wymieniliśmy tylko kilka czynności, których właściwy przebieg uwarunkowany jest udziałem magnezu – świadczy to tylko o tym, jak bardzo ważnym jest on pierwiastkiem.

 

Kiedy jego podaż jest niewystarczająca, wtedy pojawiają się różnorodne dolegliwości. Głównie mają charakter kardiologiczny i nerwowo-mięśniowy, w pierwszym przypadku może dochodzić do zaburzenia rytmu serca czy narastania nadciśnienia tętniczego; w drugim – obserwujemy między innymi bolesne skurcze mięśni, a także drętwienie oraz mrowienie kończyn. Wyróżniamy także nieswoiste symptomy – czyli takie, które nie są ściśle przypisane do danej dolegliwości, nie przesądzają więc o diagnozie – do których należą choćby przewlekłe zmęczenie, bóle głowy czy też nadmierna senność. 

Niedobór magnezu

Z czego wynika niedobór magnezu? Zwykle stoi za tym stosowanie diety ubogiej w ten pierwiastek. Przypomnijmy, że obfitują w niego przede wszystkim: ziarna zbóż, kasza gryczana, fasola, zielone warzywa liściaste, daktyle, sery podpuszczkowe czy orzechy. Wspomnijmy też o produktach, które spożywane w nadmiernej ilości wypłukują magnez z organizmu, a są to głównie: alkohol, kawa i mocna herbata. Dodajmy, że optymalnemu przyswajaniu owego związku nie sprzyjają również stres, pewne przypadłości (np. dolegliwości układu trawiennego), a także wysiłek fizyczny oraz ciąża.

 

Przy niedoborze magnezu – zwłaszcza gdy jest znaczny – wskazane jest, by podaż pierwiastka z diety wspomóc preparatami aptecznymi. Wśród nich najpowszechniej spotykamy się z tabletkami. Na uwagę zasługują między innymi te, które mają również witaminę B6, wspierająca przyswajanie magnezu. Nieraz dobrze też sięgnąć po produkty, które mają także inne cenne dla nas pierwiastki, na przykład potas.

Zobacz również

Autor

Internetowa Apteka Przyjazna webpharm.pl to sposób na wygodne zakupy leków i kosmetyków online. Oferujemy szeroki asortyment i konsultacje z farmaceutą.