Pomoc? Napisz do nas lub zadzwoń: 507 791 219
  • Legalna apteka stacjonarna
  • Dostawa za 0 zł od 299 zł

Jak leczyć grypę?

Opublikowane: 2021-09-22

|

Porady zdrowotne

Wysoka temperatura, bóle głowy i mięśni, kaszel, katar oraz zdecydowanie gorsze samopoczucie to najczęstsze objawy grypy. Choroby tej pod żadnym pozorem nie można lekceważyć, gdyż nieleczona prowadzi do groźnych dla życia powikłań. Wyjaśniamy, jak należy zadbać o siebie w przypadku grypy i po jakie leki trzeba sięgnąć, aby uporać się z uciążliwymi dolegliwościami. 

Grypa – jak można się nią zarazić i jakie są jej najczęstsze objawy?

Choroba ta jest wywoływana przez trzy rodzaje wirusów – A, B i C. Najgroźniejszym z nich jest wirus A, który atakuje zarówno ludzi, jak i zwierzęta.

Grypą można zarazić się drogą kropelkową. Oznacza to, że do zakażenia dochodzi podczas kontaktu, przebywania w jednym pomieszczeniu z chorą osobą. Wirus jest przenoszony w kropelkach unoszących się w powietrzu, dlatego szybko i bez problemu przenika do dróg oddechowy. Oprócz tego zarażeniu sprzyja dotykanie powierzchni, na których znajdują się chorobotwórcze drobnoustroje, czyli np. klamek, mebli, poręczy.

Niektórzy bagatelizują objawy grypy, uznając je za symptomy przeziębienia. Jednak obie te choroby mają inny przebieg. W przypadku grypy należy spodziewać się:

  • wysokiej temperatury – zwykle powyżej 38 °C. Gorączka może utrzymywać się przez 3-5 dni
  • bólów kostno-stawowych i mięśniowych – często o dużym nasileniu
  • suchego kaszlu, kataru, bólu gardła
  • uczucia rozbicia
  • dreszczy.

W odróżnieniu od przeziębienia objawy grypy pojawiają się gwałtownie, a gorączka jest zwykle dosyć wysoka. Gdy zauważysz u siebie symptomy charakterystyczne dla tej choroby, powinieneś szybko działać. Leczenie grypy polega przeważnie na wypoczynku i przyjmowaniu leków dostępnych bez recepty.

Czytaj także: Domowe sposoby na przeziębienie. Jak leczyć się w domu?

Lekarstwa i sposób postępowania w przypadku zachorowania na grypę

Jeśli zachorujesz na grypę, odpocznij i zadbaj o siebie. Nawadniaj organizm i zostań w domu, aby nie narazić się na kontakt z innymi wirusami. Wygrzewaj się w łóżku, często wietrz pomieszczenie, w którym przebywasz, a jeśli dokucza ci zatkany nos, stosuj inhalacje parowe.

Ponadto leczenie grypy polega również na łagodzeniu jej objawów. Dolegliwości będą mniej uciążliwe, jeśli sięgniesz po:

  • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – sprawdzi się zarówno paracetamol, ibuprofen, jak i kwas acetylosalicylowy. Pomogą one uporać się z bólem głowy, mięśni i obniżą temperaturę
  • lekarstwa na ból gardła – można sięgać po pastylki do ssania lub aerozole. Warto także płukać gardło preparatami na bazie ziół lub roztworem wody i soli kuchennej
  • leki na kaszel – trzeba wybrać właściwy preparat w zależności od tego, czy kaszel jest suchy, czy mokry. W tym pierwszym przypadku stosuje się m.in. lekarstwa na bazie kodeiny i dekstrometorfanu, a w tym drugim syropy o działaniu wykrztuśnym
  • kropelki do nosa.

Jeżeli jednak mimo odpoczynku i przyjmowania leków dolegliwości będą się nasilać, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Kiedy należy odwiedzić gabinet lekarski?

Grypa może prowadzić do poważnych powikłań – zapalenia płuc, ucha, anginy. Dlatego jeśli objawy nie ustępują i trwają dłużej niż kilka dni lub dołączają do nich duszności, uczucie ściskania klatki piersiowej, zawroty głowy, gorączka powyżej 40 °C, bóle w płucach, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Prawdopodobnie zaleci on przyjmowanie jednego z leków działającego bezpośrednio na wirusa grypy (np. oseltamiwir, amantadyna) – takie środki są dostępne wyłącznie na receptę.

Antybiotykoterapia jest stosowana tylko wtedy, gdy u chorego pojawią się powikłania. Lekarz może zalecić przyjmowanie antybiotyków w przypadku nadkażeń bakteryjnych, zapalenia gardła, zatok czy płuc. Jednak szybka reakcja chorego, odpoczynek i stosowanie leków dostępnych bez recepty zmniejszają ryzyko dodatkowych powikłań.

Zobacz również

Autor

Internetowa Apteka Przyjazna webpharm.pl to sposób na wygodne zakupy leków i kosmetyków online. Oferujemy szeroki asortyment i konsultacje z farmaceutą.