Pomoc? Napisz do nas lub zadzwoń: 507791219
Legalna apteka
Darmowa dostawa od 349 zł
Nasz sklep

Co na zajady?

Piotr Badecki

Nieraz drobne ranki bywają bardzo bolesne i sprawiają nam wiele dyskomfortu, także natury psychicznej. Odnosi się to między innymi do zajadów, które określamy również mianem “nadżerek”. Szczególnie doskwierają nam w sezonie jesienno-zimowym, kiedy nasza odporność słabnie. W efekcie w kącikach ust mogą pojawić się nieprzyjemne zmiany. W jaki sposób przyspieszyć proces ich gojenia? Inaczej dolegliwość […]

Co na zajady?
Strona główna » Co na zajady?

Nieraz drobne ranki bywają bardzo bolesne i sprawiają nam wiele dyskomfortu, także natury psychicznej. Odnosi się to między innymi do zajadów, które określamy również mianem “nadżerek”. Szczególnie doskwierają nam w sezonie jesienno-zimowym, kiedy nasza odporność słabnie. W efekcie w kącikach ust mogą pojawić się nieprzyjemne zmiany. W jaki sposób przyspieszyć proces ich gojenia?

Inaczej dolegliwość ta nazywana jest zapaleniem kątów ust i nawiązuje ona do miejsca, w którym występuje. Wynika to z tego, że jest w nim ciepło i wilgotno – szczególnie wtedy, gdy często oblizujemy wargi, a robimy to gdy są przesuszone. Takie warunki sprzyjają namnażaniu się nieprzyjaznych nam drobnoustrojów. Dotyczy to przede wszystkim grzybów, bakterii oraz wirusów. W efekcie ich działalności dotykają nas różnorodne schorzenia. Jedne są bardzo poważne – inne zdecydowanie mniej. 

Do drugiej kategorii zaliczymy rzeczone zajady. Najpierw manifestują się poprzez pęcherzyki. Gdy narosną – pękają. W efekcie pojawiają się niewielkie ranki, ale bolesne i utrudniające wykonywanie różnych czynności. Poza tym nie prezentują się estetycznie. Same w sobie bowiem nie groźne dla zdrowia. Przy czym nie należy ich pojawienia się bagatelizować. Przede wszystkim dlatego, że wskazują na pewien problem. Nieraz wszakże są jednym z objawów cukrzycy czy też anemii, zatem chorób – które należy leczyć pod okiem specjalisty.

Na szczęście przeważnie nie świadczą o żadnej groźnej zmianie w naszym organizmie. Choć zwykle komunikują o czymś – przede wszystkim o obniżonej odporności, która być może skutkuje przeziębieniem. Zdarza się, że czynnikiem wywołującym zajady jest przemęczenie czy też idący z nim w parze stres. Również i niedobór witamin może za to odpowiadać. Stąd też, by unikać nadżerek, wskazana jest profilaktyka, polegająca na zbilansowanej diecie, w której nie brakuje produktów bakteriobójczych – takich choćby jak sok z cytryny czy miód. Pomocne są również i wtedy, gdy już widzimy objawy zajadów. Przyspieszają proces ich leczenia i uśmierzają ból.

Zastrzeżenie. Artykuły publikowane na blogu Apteki Przyjaznej Webpharm mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie są poradą lekarza, farmaceuty ani dietetyka i nie odnoszą się do indywidualnej sytuacji zdrowotnej czytelnika. Zawarte w nich informacje nie mogą stanowić jedynej podstawy do rozpoczęcia lub zmiany leczenia, modyfikacji dawkowania ani zmiany nawyków.

Przed zastosowaniem każdego preparatu przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania i skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Nie lecz się samodzielnie. Jeśli objawy się utrzymują lub nasilają, zgłoś się do lekarza. Apteka Przyjazna Webpharm nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania informacji zawartych w artykułach.