Pomoc? Napisz do nas lub zadzwoń: 507 791 219
  • Legalna apteka stacjonarna
  • Dostawa za 0 zł od 299 zł

Co pyli w maju?

Opublikowane: 2022-04-21

|

Uncategorized

W maju już większość ptaków przyleciało do naszego kraju. Możemy się więc cieszyć śpiewem słowika. Chętnie byśmy przesiadywali w parku, by wsłuchiwać się w te serenady, niestety zdarza się, że uprzykrza nam to kwitnienie kwiatów. Mamy na myśli te, które wywołują w nas alergie. Maj to nie jest najlepsza pora roku dla alergików – jakie rośliny wówczas pylą? Jakie leki na alergię zażyć?

W każdym miesiącu pylą rozmaite rośliny czy też zarodniki grzybów. Niemniej jesienią czy zimą nie jest to już zjawisko tak intensywne. Najtrudniejszy czas większość alergików ze względu na swoją dolegliwość przeżywa wiosną i latem. Szacuje się, że około co piąty Polak uskarża się na alergię wziewną. Pewna ich część najintensywniejsze objawy ma w maju. I nie ma w tym nic dziwnego, w końcu pod koniec kwietnia zaczynają kwitnąć trawy. Nadmieńmy, że największy odsetek uczuleniowców ma alergię wywołaną właśnie przez któryś gatunek tej rodziny roślin. Największe natężenie ich pyłków w powietrzu odnotowujemy i odczuwamy pod koniec maja. Następnie w mniejszej ilości obecne są do końca lata. Zauważmy, że rośliny pylące same w sobie nie mają nic, co by nam zagrażało. Jakkolwiek z niejasnych wciąż przyczyn układ immunologiczny traktuje je jako potencjalne zagrożenie. Wytwarza wówczas histaminę. I to właśnie ona wywołuje u alergików niepożądane objawy, w tym przede wszystkim katar sienny (lejący się i bezbarwny).

Oczywiście nie tylko trawy pylą w maju. Jest to również miesiąc, w którym pylą drzewa, choćby brzoza, dąb czy sosna. Pyłek tej ostatniej produkowany jest w znacznie większej ilości niż pyłek drzew liściastych. Ma charakterystyczną żółtozieloną barwę. Dostrzegamy go gołym okiem, gdy osiada na samochodach czy meblach. Na niektórych uczulająco działają także kwitnące chwasty. W maju rozkwita między innymi szczaw. Jest to również czas, kiedy nasila się pylenie zarodników grzybów.

Jak sobie radzić z alergią wziewną? Oczywiście warto unikać miejsc, w których wiemy, że stężenie uczulających nas alergenów jest szczególnie duże. Ale przecież słońce i ciepła temperatura zachęcają nas do wychodzenia z domu w miejsca o atrakcyjnych przyrodniczo walorach. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest stosowanie leków przeciwalergicznych. Najpopularniejsze są te dostępne w tabletkach. Proponujemy między innymi Allertec, który niweluje objawy uczuleniowe. Ma on substancję czynną – podobnie jak inne tego rodzaju leki – która odznacza się działaniem przeciwhistaminowym.

Zobacz również

Autor

Internetowa Apteka Przyjazna webpharm.pl to sposób na wygodne zakupy leków i kosmetyków online. Oferujemy szeroki asortyment i konsultacje z farmaceutą.