Pomoc? Napisz do nas lub zadzwoń: 507 791 219
  • Legalna apteka stacjonarna
  • Dostawa za 0 zł od 299 zł

Co brać na alergię na pyłki?

Opublikowane: 2021-05-04

|

Domowe sposoby i porady

Wiosna to magiczny czas, kiedy wszystko wokół budzi się do życia. Obserwowanie, jak rozkwitają pąki kwiatów, jest prawdziwą przyjemnością. Jednak nie wszyscy cieszą się z nadejścia nowej pory roku. Dla licznego grona osób wiosna oznacza problemy z oddychaniem, łzawiące i piekące oczy oraz katar. Dowiedz się, jak złagodzić objawy alergii oraz jakie produkty mogą w tym pomóc.

Alergia na pyłki roślin wiatropylnych, czyli pyłkowica, jest najczęściej występującą chorobą alergiczną. W Polsce do najczęściej alergizujących należą pyłki traw, chwastów i drzew. Pierwsze objawy uczulenia mogą pojawić się już w styczniu, kiedy zaczynają pylić leszczyny i olchy. Jednak najtrudniejszym okresem dla alergików jest wiosna, kiedy w powietrzu wiruje mnóstwo różnorodnych alergenów, a uniknięcie ich jest prawie niemożliwe.

Alergia na pyłki – domowe sposoby

Spływający, wodnisty katar, napady kichania oraz zatkany nos mogą negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie. Szczególnie uciążliwe są świąd spojówek, łzawienie oraz obrzęk oczu i powiek, ponieważ utrudniają, a czasami wręcz uniemożliwiają, prowadzenie pojazdu czy pracę przy komputerze.

Jeśli masz łagodne objawy, wypróbuj domowe sposoby na alergię, jak np.:

  • olej z czarnuszki. Badania wskazują, że składniki oleju wspierają zmniejszenie najczęstszych dolegliwości, które towarzyszą alergii, takich jak katar sienny, uczucie swędzenia nosa, astma oskrzelowa i przekrwienie błony śluzowej nosa. Produkt może być odpowiedni także dla dzieci. Wyniki badań pokazały, że aż u 80% przypadków jego składniki pomogły złagodzić objawy choroby,
  • zmiana diety. Okazuje się, że aż 15-20% chorych z alergią na pyłki występują objawy alergiczne również po spożyciu jabłek, gruszek i brzoskwiń. Jest to związane z reakcjami krzyżowymi, jakie zachodzą pomiędzy produktami roślinnymi. W czasie nasilonego pylenia drzew i traw warto unikać spożywania świeżych owoców, aby nie wzmagać symptomów choroby.

Pamiętaj, że domowe sposoby nie zastąpią leków, ale z pewnością łatwiej Ci będzie przeżyć trudny, wiosenny czas.

Jak złagodzić objawy alergii na pyłki?

Jednym z najlepszych i najprostszych sposobów na to, aby złagodzić dolegliwości, jest unikanie kontaktu z alergenami. Możesz to zrobić poprzez np.:

  • zamykanie okien w domu i samochodzie,
  • noszenie maseczki ochronnej podczas koszenia trawy,
  • niebiwakowanie na łąkach i w okolicy pól uprawnych,
  • noszenie okularów przeciwsłonecznych, które ograniczają kontakt pyłków z oczami,
  • częste mycie twarzy wodą,
  • płukanie oczu roztworem wody fizjologicznej,
  • nawilżanie śluzówki nosa, np. wodą morską,
  • częste pranie ubrań i mycie włosów.

Dobrym pomysłem jest także otoczenie się roślinami, które nie powodują reakcji alergicznych lub stanowią barierę dla alergenów, jak ma to miejsce np. w kompleksie pałacowym w Wilanowie.

Alergia na pyłki – jakie leki?

W przypadku silnej reakcji alergicznej, domowe sposoby i unikanie alergenów mogą nie wystarczyć, zwłaszcza, jeśli pracujesz np. na zewnątrz. Aby złagodzić dolegliwości, warto sięgnąć po produkty, które zawierają, np.:

  • loratadyn – pomaga złagodzić m.in. łzawienie oczu, zaczerwienienie skóry i katar, ale jednocześnie nie powoduje senności. Znajdziesz ją np. w leku bez recepty Claritine Allergy,
  • ketotifen, czyli substancję wspierającą działania antyhistaminowe – wspomaga walkę z objawami sezonowego, alergicznego zapalenia spojówek. Składnik obecny jest np. w kroplach do oczu Zabak,
  • mometazon – glikokortykosteroid, który pomaga walczyć z sezonowym, alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa. Wspiera procesy hamujące uwalnianie mediatorów reakcji alergicznej, dzięki czemu wspomaga również działania przeciwzapalne. To składnik np. aerozolu do nosa Momester Nasal.

Pamiętaj o tym, aby używać preparatów z rozwagą i według wskazówek lekarza, farmaceuty lub ulotki.

Nie musisz spędzać wiosny w domu. Zadbaj o swój komfort i ciesz się pierwszymi promieniami słońca.

Zobacz również

Autor

Internetowa Apteka Przyjazna webpharm.pl to sposób na wygodne zakupy leków i kosmetyków online. Oferujemy szeroki asortyment i konsultacje z farmaceutą.