Pomoc? Napisz do nas lub zadzwoń: 507 791 219
  • Legalna apteka stacjonarna
  • Dostawa za 0 zł od 299 zł

Elektrolity na kaca

Opublikowane: 2022-09-13

|

Porady okołozdrowotne

Kiedy się dobrze bawimy, nie myślimy o konsekwencjach, które mogą nastąpić już niedługo, bo na drugi dzień. Zdarza się, że objawy zatrucia alkoholowego – które potocznie nazywamy kacem – są dość dojmujące, przeważnie wtedy, gdy przesadzimy z ilością trunku. Wynika to z wielu czynników – a wśród nich z odwodnienia i utraty elektrolitów. Uzupełnienie ich i picie wody niegazowanej na pewno choćby w niewielkim stopniu poprawi nasze samopoczucie. Czemu uzupełnianie jonów i minerałów w niektórych przypadkach jest takie istotne?

 

Powiedzmy sobie pokrótce, czym są elektrolity. Tym terminem określamy wolne roztwory jonów (czyli atomy z dodatnim lub ujemnym ładunkiem elektrycznym). Wyróżniamy jony potasu, sodu, wapnia, magnezu, a także chlorkowe i fosforowe. Poprzez przewodzenie prądu elektrycznego regulują one czynności życiowe. Bez nich więc nie sposób wyobrazić sobie życia. Ich obecność w ustroju bowiem reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową, która to umożliwia pracę sercu, mózgowi oraz innym nader istotnym organom. Warto więc zatroszczyć się o to, aby żadnego elektrolitu nie było za mało w naszym organizmie. W jaki sposób należy to robić? Przede wszystkim osiągniemy to poprzez istotne regularne i zróżnicowane odżywianie się. Elektrolity wszak występują w produktach spożywczych. Przykładowo dużo potasu jest w pomidorach, bananach czy gotowanych bądź pieczonych ziemniakach. Sód jest z kolei w soli oraz w mięsie wieprzowym, wołowym czy chociażby serach i chlebie żytnim. Wapń, stanowiący kluczowy budulec zębów i kości, znajdziemy w produktach mlecznych, rybach, fasoli czy szpinaku. Elektrolity uzupełnimy także poprzez picie wysoko zmineralizowanej wody. 

 

Zdarzają się sytuacje, że potrzebujemy ich więcej. Ma to miejsce w przypadku odwodnienia – mówimy o nim już wtedy, gdy tracimy z organizmu przynajmniej 2% wody – które występuje po wysiłku fizycznym (szczególnie w trakcie upałów) lub wskutek takich dolegliwości jak biegunka czy cukrzyca. Wodę tracimy także przy przypadłościach, którym towarzyszy nazbyt częste oddawanie moczu, odnosi się to nie tylko do schorzeń ze strony układu moczowego (również np. przy nerwicy). 

 

Jak wiadomo, alkohol podobnie jak kofeina wpływa na przysadkę mózgową tak, że ta zmniejsza produkcję wazopresyny – co skutkuje takim efektem, że częściej chodzimy do toalety. Wraz z moczem tracimy zarówno wodę, jak i dobroczynne jony. Wskutek tego pojawiają się rozmaite objawy, w tym ból głowy, mięśni, pragnienie czy obrzęki. Pomocne jest, rzecz jasna, picie niegazowanej wody, ale w niektórych przypadkach – gdy dolegliwości są wyjątkowo uporczywe – dobrze wspomóc się elektrolitami w formie tabletek musujących czy saszetek. Dodatkowo preparaty te nierzadko mają również witaminy czy inne minerały. 

Zobacz również

Autor

Internetowa Apteka Przyjazna webpharm.pl to sposób na wygodne zakupy leków i kosmetyków online. Oferujemy szeroki asortyment i konsultacje z farmaceutą.